11.4° Constanța Sâmbătă, 20 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6705

HCM Constanţa a învins Dinamo, scor 32 - 22

Replica API 4 februarie 2013 | 00:00 99

În prima etapă a returului,

Elita handbalului masculin românesc, HCM Constanţa, a bifat o victorie în prima etapă din retur şi totodată în primul meci oficial din acest an. Meciul dintre HCM şi Dinamo, disputat la sâmbătă seara la Buzău, s-a terminat cu victoria autoritară a constănţenilor, scor 32 - 22. Partida a fost controlată din primul şi până în ultimul minut de jucătorii antrenaţi de Zvonko Sundovski. Mai mult decât atât, campioana României en-titre a reuşit să se distanţeze confortabil încă de la pauză, când a intrat la vestiare cu un avantaj mai mult decât liniştitor, scor 20 - 9. După această victorie categorică, decizia de acum câteva zile a antrenorului campioanei României la handbal masculin, Zvonko Sundovski, şi anume de a demisiona din postul de antrenor al Macedoniei, după ce timp de doi ani a obţinut performanţe notabile cu această echipă, probabil că este în mare parte motivată de programul extrem de încărcat care-l aşteaptă, cu meciuri extrem de importante în Champions League. Astfel, HCM Constanţa mai bifează încă o victorie care o menţine în fruntea campionatului intern, cu cele mai mari şanse de a obţine un nou titlu, având în acest moment 11 victorii din 12 meciuri. Următorul meci este programat marţi, 5 februarie, la Constanţa, împotriva Universităţii Cluj, partidă care va începe la ora 18.00.