13.6° Constanța Joi, 18 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6703
13.6° Constanța Joi, 18 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6703

Lucian Bute a ratat centura de campion IBF. Britanicul James DeGale a câştigat la puncte

Replica API 29 noiembrie 2015 | 09:43 216

Lucian Bute nu a reuşit să reintre în posesia centurii de campion mondial la supermijlocie, varianta IBF. Deşi a fost un meci echilibrat, arbitrii l-au văzut învingător categoric în unanimitate pe James DeGale: 116-112, 117-111, 117-111. Conform acestui punctaj, un arbitru l-a văzut în 8 reprize învingător pe DeGale, iar pe Bute în 4. Ceilalţi doi au văzut scorul de 9-3.

Meciul dintre Lucian Bute şi deţinătorul centurii IBF la supermijlocie, britanicul James DeGale s-a desfăşurat în această dimineaţă în faţa a 10.000 de spectatori în Centre Videotron din Quebec City (capacitate – 18.259 locuri). James DeGale era deţinătorul tilulului mondial după victoria obţinută la Andre Dirrell, dar trebuie menţionat că titlul era vacant în urma retragerii lui Carl Froch. Înainte de începerea galei, la casele de pariuri, DeGale avea o cotă de victorie de 1.15, iar Bute de 5.50, ceea ce însemna că britanicul era considerat favorit clar în faţa românului. Conform unor surse citate de comentatorul Radio România Actualităţi, DeGale: 21 victorii (14 prin ko) – 1 înfrângere; Lucian Bute: 32 victorii (25 ko) – 2 înfrângeri). DeGale a avut o bursă de 2,2 milioane de dolari, iar Bute o bursă de aproape 1,5 milioane de dolari. Înaintea acestui meci palmaresul celor doi era următorul: James DeGale: Din transmisia radio a meciului a rezultat că meciul a fost unul echilibrat, cu un plus 3 reprize pentru Lucian Bute, relatează http://www.cotidianul.ro