17.4° Constanța Joi, 25 Apr. 2024
17.4° Constanța Joi, 25 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6710

SENZAŢIONAL! SIMONA HALEP, ÎN SEMIFINALE LA US OPEN!

Replica API 10 septembrie 2015 | 01:35 316

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, a întâlnit-o pe Victoria Azarenka din Belarus, locul 20 WTA şi cap de serie numărul 20, în sferturile de finală ale US Open. Simona Halep a intrat pe Arthur Ashe cu un bandaj destul de mare pe coapsa piciorului stâng.

Simona şi-a adjudecat primul set, 6-3, însă în al doilea s-a lăsat dominată de Azarenka, scor 4-6, aşa că partida a fost tranşată în setul decisiv, 6-4 pentru Simona Halep! De precizat că meciul a fost oprit pentru o scurtă periooadă, în setul 3, din cauza ploii.

Partida a durat două ore şi 40 minute. Halep a reuşit a treia calificare în penultimul act al unui Grand Slam, după Roland Garros şi Wimbledon, ambele în 2014, şi a 45-a victorie în 2015.

"Este grozav să fiu în semifinale, mă simt bine aici, savurez acest turneu. Mă bucur că am putut s-o înving pe Azarenka. În primul set am fost mai agresivă, am dominat, apoi am făcut un pas înapoi. După pauză mi-am spus că nu am nimic de pierdut, am spus că trebuie să-mi găsesc calea şi aşa am făcut", a declarat Simona Halep la Eurosport.

În semifinale, Simona Halep o va întâlni pe Flavia Pennetta (cap de serie numarul 26). Sportiva din Italia a învins-o pe Petra Kvitova (favorita 5).