Anul XX Nr. 6704
7.4° Constanța Vineri, 19 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6704

Simona Halep s-a calificat în optimi la Indian Wells!

Replica API 10 martie 2014 | 00:00 92

Simona Halep nu a avut probleme în turul secund de la Indian Wells împotriva japonezei Nara, iar duminică şi-a asigurat calificarea în optimi după ce a învins-o pe Lucie Safarova, scor 6-2, 4-6, 6-4, conform gsp.ro. Halep a avut însă mari probleme în acest meci, iar jucătoarea cehă a condus chiar cu 4-3 şi serviciul în setul al treilea. Simona Halep a revenit însă, a făcut două breakuri şi a închis meciul, scor 6-4. Scorul întâlnirilor directe a devenit, cu Halep câştigătoare în ultimele două meciuri, la Nurnberg şi la Indian Wells. În optimi, Halep va juca împotriva cîştigătoarei din partida Bouchard - Errani. În schimb, Sorana Cârstea, cap de serie numărul 25, a părăsit în turul doi turneul de tenis de la Indian Wells, dotat cu premii în valoare totală de aproape 6 milioane de dolari, după eşecul, scor 6-7 (3), 3-6, suferit în faţa italiencei Camila Giorgi (locul 79 WTA), jucătoare venită din calificări. Partida a durat o oră şi 41 de minute. La rândul ei, Monica Niculescu a fost eliminată de jucătoarea rusă Ekaterina Makarova, cap de serie numărul 23 şi locul 24 WTA, care s-a impus cu scorul de 5-7, 7-6 (3), 6-3 la capătul a trei ore şi 11 minute de joc, conform evz.ro. Pentru participarea în turul doi, cele două românce au obţinut câte 16.000 de dolari şi câte 35 de puncte WTA.