21.2° Constanța Vin., 29 Mar. 2024
21.2° Constanța Vineri, 29 Martie 2024 Anul XX Nr. 6683

90% din arbitri țin cu Real Madrid, 10% cu Barcelona”. Dezvăluirile unui fost arbitru din Spania

Replica API 22 mai 2020 | 00:00 993

Majoritatea arbitrilor din Spania țin cu Real Madrid. Cel puțin aceasta este opinia fostului arbitru Eduardo Iturralde Gonzalez.

Cu peste 291 de meciuri arbitrate în La Liga, Iturralde nu are nicio îndoială. Fostul arbitru basc a explicat clar: ”În acest moment, 90% dintre arbitri țin cu Real Madrid, 10% cu Barcelona”.

În 2014, în emisiunea Tiki Taka, Iturralde a vorbit prima oară despre teoria sa privind arbitrii din Spania: ”Arbitrii nu vin de pe Marte. Devii arbitru pentru că îți place fotbalul și dacă îți place fotbalul, nu cred că este cineva care să nu țină cu o echipă”.

”Eu m-am născut la Bilbao iar oamenii din Bilbao țin cu Athletic. Totuși, în restul Spaniei majoritatea țin cu Real Madrid sau Barcelona pentru că acestea sunt echipe de succes. Iar majoritatea țin cu Real Madrid. Nu înseamnă neapărat că favorizează Realul”, a continuat el.

Clattenburg a recunoscut greșeala din timpul unui meci al Realului: "Abia la pauză am realizat"

Discuțiile despre relațiile Realului cu arbitrii începuseră deja săptămâna aceasta.

Printre cei mai cunoscuți arbitri englezi, Mark Clattenburg, a recunoscut o greșeală esențială în favoarea Realului. Una dintre finalele pe care Clattenburg le-a arbitrat a fost cea din Champions League, din 2016, dintre Real și Atletico Madrid. Formația de pe Santiago Bernabeu a câștigat trofeul, după loviturile de departajare. Duelul a fost extrem de tensionat, motiv pentru care arbitrul englez a avut o seară extrem de complicată.

Într-un interviu oferit pentru Daily Mail, Clattenburg a recunoscut că a comis o greșeală uriașă în meciul de pe San Siro, la primul gol al serii, marcat de Sergio Ramos: „Real a intrat cu 1-0 la pauză, dar golul a fost marcat din offside. Abia la pauză eu și brigada mea am realizat ce am făcut. A fost o fază dificilă, pe care asistentul meu a ratat-o”, potrivit eurosport.ro.