14.2° Constanța Mie., 24 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6709
14.2° Constanța Miercuri, 24 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6709

Ajax e 99,99% noua campioană a Olandei! „Lăncierii” cuceresc trofeul după o pauză de 5 ani

Replica API 13 mai 2019 | 00:00 265

Ajax e 99,99% campioană în Olanda după victoria de ieri, de pe teren propriu, cu Utrecht, scor 4-1. Doar un scenariu apocaliptic în ultima etapă ar face ca „lăncierii” să rateze titlul.

„Lăncierii” au avut emoții în debutul partidei când Utrecht a deschis scorul în minutul 1 prin Boussaid, dar 13 minute mai târziu au egalat prin Huntelaar. În prelungirile primei reprize, Van de Beek a adus-o pe Ajax în avantaj. Tadic a stabilit scorul final în ultimul sfert de oră cu o „dublă”.

Ajax va bifa, cel mai probabil, săptămâna viitoare cel de-al 34-lea titlu câștigat în Olanda, ultimul fiind în sezonul 2013-2014.

De amintit că Ajax a avut un sezon excelent și în Liga Campionilor, unde a fost eliminată în ultima secundă a semifinalelor de golul lui Lucas Moura de la Tottenham.