20° Constanța Vin., 29 Mar. 2024
20° Constanța Vineri, 29 Martie 2024 Anul XX Nr. 6683

Alashkert - FCSB 0-3. Roș-albaștrii sunt cu un pas în turul trei

Replica API 26 iulie 2019 | 00:00 316

FCSB s-a deplasat în Armenia pentru prima manșă din turul doi preliminar din Europa League, cu Alashkert. Antrenorul FCSB, Bogdan Andone, are în continuare bătăi de cap din cauza accidentărilor. Tehnicianul de 44 de ani a trimis la UEFA o listă de 24 de jucători, pe care nu se regăsesc în continuare Gnohere și Momcilovic. Vicecampioana României s-a impus la scor în Armenia. Chiar dacă prima repriză nu a fost una foarte bună, în partea secundă, jucătorii lui Bogdan Andone s-au dezlănțuit și au marcat de trei ori prin Tănase, Cristea și Coman. Acest rezultat le asigurră un avantaj liniștitor pnetru manșa retur, care va fi săptămâna viitoare, notează Digisport.ro.

FCSB e ca şi calificată în turul 3 al Europa League după victoria la scor de neprezentare din Armenia. În prima repriză, însă, Alashkert a avut cele mai mari ocazii, dar Andrei Vlad a fost la post.

Golurile au venit în partea a doua. Florin Tănase a deschis scorul după o respingere greşită a portarului gazdă. Cristea a făcut 2-0 din centrarea lui Vână. Pe final, Florinel Coman a înscris şi el în a treia victorie la rând pentru FCSB în Europa League.

După 3-0 la Alashkert, Pentru FCSB urmează duelul din etapa a treia cu FC Botoşani, luni, de la ora 20:00, în direct la Digi Sport 1, dar și pe digisport.ro, pentru abonații RCS-RDS. Meciul va fi în format live text și video pe digisport.ro.