13.4° Constanța Joi, 25 Apr. 2024
13.4° Constanța Joi, 25 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6710

Aston Villa și Sheffield United au remizat în primul meci de la reluarea sezonului

Replica API 18 iunie 2020 | 00:00 857

Aston Villa și Sheffield United au încheiat la egalitate, scor 0-0, în primul meci de la revenirea fotbalului din Anglia.

Chiar dacă au lipsit golurile în duelul de pe Villa Park, ocaziile de poartă au fost la ordinea zilei, în special în prima repriză. Villa, condusă în atac de Jack Grealish, și-a creat o mulțime de faze periculoase, însă goalkeeper-ul "săbiilor", Dean Henderson, s-a aflat într-o formă excelentă și și-a salvat echipa de fiecare dată.

Sheffield a oferit o replică puternică spre finalul primei reprize, când arbitrul central Michael Oliver n-a validat un gol perfect valabil. Norwood a executat lovitura liberă, iar potarul lui Villa, Nyland, a văzut târziu balonul. Acesta a reţinut in-extremis, apoi s-a ciocnit de coechipierul Davis. Ulterior, portarul a poposit cu balonul în braţe cu mult dincolo de linia porţii.

Michael Oliver a făcut semn că brăţara care îi arată dacă mingea a trecut cu toată circumferinţa de linia porţii nu l-a atenţionat că s-ar fi întâmplat acest lucru, în momentul în care jucătorii lui Sheffield au reclamat neacordarea golului. Nici asistentul de pe acea parte nu a intervenit şi, aproape incredibil, nici VAR-ul nu a intrat în acţiune, scrie eurosport.ro.