23.4° Constanța Vin., 29 Mar. 2024
23.4° Constanța Vineri, 29 Martie 2024 Anul XX Nr. 6683

Astra - Viitorul 1-4. Rezervele lui Gică Hagi sunt de neoprit!

Replica API 9 aprilie 2019 | 00:00 425

Viitorul a trecut de Astra Giurgiu, scor 4-1 (Alibec '34 / G. Ganea '21 '71, Casap '28, Eric '60), și pune presiune pe CS U Craiova în clasamentul Ligii 1.

Gică Hagi și-a odihnit titularii, dar a obținut cea mai clară victoria din istoria înfruntărilor directe cu Astra Giurgiu.

George Ganea, fiul fostului internațional Ionel Ganea, a deschis scorul în minutul 21, după o combinație superbă cu brazilianul Eric. Carlo Casap a făcut 2-0 în minutul 28 cu o lovitură de cap, de lângă un marcaj visător al fundașilor centrali giurgiuveni.

Denis Alibec a marcat unul dintre golurile sezonului în minutul 34. A izbutit o cursă de mai bine de 40 de metri, în care a lăsat în urmă 4 adversari.

Meciul s-a rupt definitiv în minutul 38, când Romario Pires a văzut al doilea cartonaș galben.

Eric a trecut și la finalizare după pauză. În minutul 60 a profitat de un plonjon ratat al lui Lazar. Scorul final l-a stabilit același George Ganea, vârful care a depășit o performanță importantă a tatălui său.

Tânărul atacant al Viitorului și-a depășit astfel tatăl, care marcase primul gol în Liga 1 la vârsta de 22 de ani și 4 zile. George Ganea are în acest moment 19 ani, 10 luni și 13 zile.

Viitorul acumulează 26 de puncte și se distanțează de Astra în lupta pentru locul 4. Formația lui Gică Hagi se apropie la 4 puncte de CS U Craiova, formație pe care o va înfrunta etapa următoare, pe 13 aprilie.