12.6° Constanța Vin., 26 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6711
12.6° Constanța Vineri, 26 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6711

Atalanta - Dinamo Zagreb 2-0. Italienii continuă să viseze la calificarea în optimi

Replica API 27 noiembrie 2019 | 00:00 452

Atalanta s-a impus cu 2-0 în fața lui Dinamo Zagreb și păstrează șanse la calificarea în optimile UEFA Champions League. Italienii au nevoie de o victorie în ultima etapă a grupelor, pe terenul lui Șahtior Donețk.

Muriel a fost cel mai periculos om al Atalantei în prima repriză a meciului cu Dinamo Zagreb. Atacantul columbian a scos un penalty, la o fază în care Gosens lovise bara. Tot Muriel a transformat lovitura de pedeapsă. Până la pauză, Hateboer putea majora diferența, dar un fundaș al croaților a scos mingea de pe linia porții. Și Dinamo Zagreb a avut o bară, prin Orsic.

Imediat după pauză, Alejandro Gomez a dat golul de 2-0. Până la final, Ilicic a mai avut o bară.

S-a terminat 2-0 pentru Atalanta, care păstrează șanse la calificarea în optimile UEFA Champions League. În ultima etapă a grupelor, are nevoie de un succes pe terenul lui Șahtior, iar Dinamo Zagreb să nu câștige în fața lui Manchester City.

sursa: Digisport.ro