17.4° Constanța Joi, 25 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6710
17.4° Constanța Joi, 25 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6710

Australian Open. Simona Halep, ELIMINATĂ din primul tur de Shelby Rogers (52 WTA)

Replica API 16 ianuarie 2017 | 12:42 324

Simona Halep (locul 4 WTA) a jucat în primul meci din acest an a Grand Slam-ului de la Australian Open cu fi Shelby Rogers (SUA - 24 de ani, locul 52 WTA). Meciul s-a terminat după doar o oră şi 15 minute, constănţeanca făcând mai mult figuraţie pe Rod Laver Arena. Rogers a dominat întreaga partidă, impunându-se cu scorul de 6-3, 6-1. "Am resimțit durere la genunchi. Mi-a fost dificil în setul al doilea să mă mișc pe teren, dar ea (Shelby Rogers, n. red.) a meritat victoria. A fost agresivă și a lovit mingea foarte puternic. Am luat antiinflamatorii înainte de meci și în zilele anterioare. Pot să joc cam 45-50 de minute fără durere, dar apoi revine. Apoi a apărut în primul set, la 3-5, iar apoi a fost greu să mai lupt...nu am putut face ce doream. Nu am văzut încă un doctor. Am nevoie de un RMN și probabil de o pauză pentru a-mi reveni, pentru a mă recupera, deoarece e dificil să joc cu durere la genunchi și e periculos“, a declarat Simona Halep, citată de Reuters.