10.4° Constanța Vin., 29 Mar. 2024
10.4° Constanța Vineri, 29 Martie 2024 Anul XX Nr. 6683

Auto - F1: Valtteri Bottas a câştigat Marele Premiu al Turciei

Replica API 11 octombrie 2021 | 00:00 943

Finlandezul Valtteri Bottas (Mercedes) a câştigat Marele Premiu al Turciei, desfăşurat duminică pe circuitul Istanbul Park, la finalul căruia olandezul Max Verstappen (Red Bull) a revenit pe primul loc în clasamentul Campionatului Mondial de Formula 1.

Bottas (32 ani), care a obţinut prima victorie din acest sezon şi a zecea din cariera sa, l-a devansat cu 14,584 sec pe Verstappen şi cu 33,471 sec pe mexicanul Sergio Perez (Red Bull), în timp ce campionul mondial en titre, britanicul Lewis Hamilton (Mercedes), a ocupat poziţia a cincea, la 41,812 sec, scrie Agerpres.

Finlandezul a luat startul din pole position, profitând de retrogradarea pe poziţia a 11-a a grilei de start a lui Hamilton, autorul celui mai bun timp din calificări, care a fost sancţionat pentru schimbarea motorului peste cota autorizată.

Graţie locului secund ocupat în Turcia, Max Verstappen a preluat din nou conducerea în ierarhia generală, având un avans de şase puncte faţă de Lewis Hamilton, cu şase etape înainte de finalul sezonului.

Următoarea cursă din calendarul Mondialului de Formula 1, Marele Premiu al Statelor Unite, va avea loc pe 24 octombrie la Austin (Texas).