Anul XX Nr. 6682
18.2° Constanța Joi, 28 Martie 2024 Anul XX Nr. 6682

Bayern Munchen s-a impus în faţa Borussiei Dortmund, în derby-ul Bundesligii

Replica API 6 decembrie 2021 | 23:38 708

Bayern Munchen, campioana en-titre a Germaniei şi lider la zi în Bundesliga, s-a impus cu 3-2, sâmbătă seara, în derby-ul etapei a 14-a a campionatului intern, în deplasare, în faţa rivalei Borussia Dortmund.

Pe Westfalenstadion, gazdele au deschis scorul în minutul 5, prin Julian Brandt, Robert Lewandowski a egalat în minutul 9, iar Kingsley Coman i-a trimis în avantaj pe bavarezi la pauză, prin golul din minutul 44.

În partea a doua a meciului, Borussia a egalat în minutul 48 prin Erling Haland, dar Lewandowski, în minutul 77, din penalty, a stabilit scorul final, 3-2 pentru Bayern.

Bavarezii au 34 de puncte şi sunt lideri în clasament, iar Borussia Dortmund este pe poziţia secundă, cu 30 de puncte.

Aşa cum se ştie, sâmbătă, Bayer Leverkusen a învins cu un categoric 7-1 pe Greuther Furth, "lanterna roşie" din Bundesliga.

Pe BayArena, meciul a curs într-o singură direcţie, golurile fiind reuşite de Amine Adli (12), Edmond Tapsoba (17), Piero Hincapie (45) şi Patrik Schick (49, 69, 74 şi 76).

Golul de onoare al oaspeţilor a fost marcat de Jeremy Dudziak (33).

Cu 27 de puncte şi 3 partide consecutive câştigate, Bayer Leverkusen este pe locul 3 în clasament.

Greuther Furth rămâne codaşa Bundesligii, cu un singur punct, fiind şi singura echipă fără victorie până acum.

Pe Rhein-Neckar-Arena, Hoffenheim s-a impus cu 3-2 în faţa celor de la Eintracht Frankfurt. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 15 prin Rafel Santos Borre, gazdele au egalat în minutul 24 prin Dennis Geiger şi au preluat conducerea în minutul 30 prin Georginio Rutter. În partea a doua a jocului, tot Hoffenheim a înscris, prin Diadie Samassekou (59), iar scorul final a fost stabilit după reuşita lui Goncalo Paciencia (72).

Hoffenheim este pe locul 4, cu 23 de puncte, în timp ce Eintracht este pe 13, cu 18 puncte.

Jucând în deplasare, Bochum s-a impus la Augsburg cu 3-2. Sebastian Polter (23, 45+2) şi Gerrit Holtmann (40) au marcat pentru oaspeţi, Michael Gregoritsch (57) şi Daniel Caligiuri (86, penalty) au punctat pentru gazde.

Bochum este pe poziţia a 10-a, cu 19 puncte, iar Augsburg este antepenultima (locul 16), cu 13 puncte.

Arminia Bielefeld, penultima în clasament, a reuşit să obţină un punct, acasă, cu FC Koln, 1-1. Salih Ozcan a înscris pentru oaspeţi în minutul 17, dar Bryan Lame (59) a egalat şi a stabilit rezultatul meciului. Arminia este pe locul 17, cu 10 puncte, în timp ce FC Koln este pe 9, cu 19 puncte.

Mainz 05 a câştigat la scor de neprezentare, 3-0, partida de pe teren propriu cu Wolfsburg. Golurile au aparţinut lui Jonathan Burkardt (2), Anton Stach (4) şi Maxence Lacroix (90, autogol).

Mainz a urcat pe 7, cu 21 de puncte, Wolfsburg fiind pe 8, cu 20 de puncte.

Union Berlin a trecut vineri cu 2-1 de RB Leipzig.

Alte două partide ale rundei se vor disputa duminică, potrivit agerpres.ro.