Anul XX Nr. 6709
15.5° Constanța Miercuri, 24 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6709

Borussia Dortmund - Tottenham: 0-1

Replica API 6 martie 2019 | 00:00 588

Tottenham a ajuns în sferturile UEFA Champions League după ce s-a apărat perfect şi la Dortmund. Harry Kane a înscris unicul gol al partidei cu Borussia şi englezii s-au calificat cu 4-0 la general.

Borussia Dortmund a părăsit UEFA Champions League fără gol marcat în dubla cu Tottenham. După 0-3 în tur, Paco Alcacer a ratat prima ocazie a partidei. A urmat o şansa mare şi pentru coreeanul Son, care nu a găsit poarta gazdelor în minutul 30, iar finalul reprizei i-a aparţinut total Borussiei. "Portarul Lloris este singurul motiv pentru care germanii nu au trecut în avantaj", a titrat siteul oficial UEFA la pauză.

Soarta calificării a fost tranşată definitiv în debutul reprizei secunde: assist Sissoko şi gol Harry Kane. Vârful englez a devenit cel mai bun marcator al lui Spurs în Europa, bifând a 24-a sa reuşită.

Intrat şi el pe gazon, Pulisic a irosit o nouă ocazie a nemţilor, iar la final Lloris a mai bifat o paradă importanta: l-a ghicit pe Paco Alcacer şi s-a terminat 0-1.

Tottenham, pentru prima oară din 2011 până în prezent, va merge în sferturile Ligii Campionilor, la capătul unei duble fără istoric.

sursa: Digisport.ro