20.8° Constanța Vin., 29 Mar. 2024
20.8° Constanța Vineri, 29 Martie 2024 Anul XX Nr. 6683

Box: Americanul Devin Haney şi-a apărat cu succes titlul WBC la categoria uşoară

Replica API 6 decembrie 2021 | 00:00 722

Boxerul american Devin Haney şi-a conservat centura mondială WBC a categoriei uşoare, după ce l-a învins la puncte pe compatriotul său Joseph Diaz, într-un meci de 12 reprize, desfăşurat sâmbătă la Las Vegas, conform AFP, citată de Agerpres.

Devin Haney

Sursa foto: Devin Haney/facebook.com

Haney a primit o victorie unanimă din partea celor trei arbitri judecători (117-111, 117-111 şi 116-112), el dominând lupta, deşi adversarul său a avut momente bune, mai ales în ultima repriză, fără a reuşi însă să întoarcă soarta partidei.

Câştigător în cele 27 de meciuri disputate până acum (15 înainte de limită), Haney ar putea lupta împotriva australianului George Kambosos Jr, deţinător al celorlalte centuri din categorie (WBA, IBF, WBO), pentru o unificare a titlurilor.