11.9° Constanța Mie., 24 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6709
11.9° Constanța Miercuri, 24 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6709

Celtic Glasgow și-a luat revanșa în fața lui CFR Cluj, după eliminarea din preliminariile Champions League: Scoțienii s-au impus cu 2-0

Replica API 4 octombrie 2019 | 00:24 469

Celtic Glasgow și-a luat revanșa în fața lui CFR Cluj, după eliminarea din preliminariile Champions League, în meciul din grupele Europa League.

În minutul 20, atacantul francez Edouard, în vârstă de 21 de ani, a fost găsit bine în careu de Bolingoli şi a trimis în poartă, pentru 1-0, după ce mingea i-a depăşit pe fundaşii centrali Boli şi Burcă.

În minutul 26, CFR Cluj a avut un gol anulat. În urma unei lovituri libere executate de Deac şi a unei centrări din partea lui Rondon, fundaşul Kevin Boli a trimis în poartă, însă reuşita acestuia a fost anulată pe motiv de ofsaid.

Elyounoussi a punctat pentru 2-0, în minutul 59. Norvegianul a primit la marginea careului de la Forrest și a șutat în forță. Balonul a fost deviat de Burcă, iar Arlauskis nu a putut evita golul.

Vezi golurile AICI

Dan Petrescu a încercat să forțeze prin introducerea unor jucători ofensivi, precum Culio, Păun sau Golofca și păstrare în teren a lui Deac și Omrani, însă CFR Cluj nu a reușit să deblocheze apărarea scoțienilor, iar partida s-a încheiat cu victoria lui Celtic, scor 2-0.

În urma acestui rezultat, CFR Cluj a rămas cu trei puncte, obținute în prima rundă, contra lui Lazio, scor 2-1. Echipa lui Dan Petrescu ocupă locul al treilea în grupa E din Europa League, fiind la egalitate cu Lazio, care a învins-o, joi, pe ultima clasată, Rennes, scor 2-1. După victoria de la Glasgow, Celtic a trecut pe primul loc, având patru puncte.

În următoarea rundă din grupa E, CFR Cluj va merge în Franța, pentru duelul cu Rennes. De asemenea, Celtic va primi vizita lui Lazio. Meciurile vor avea loc joi, 24 octombrie, de la ora 22:00.

Echipele din meciul Celtic Glasgow - CFR Cluj:

Celtic Glasgow: Forster - Elhamed, Ajer, Jullien, Bolingoli - Brown, McGregor, Forrest (Hayes 86) - Christie (Ntcham 90), Elyounoussi, Edouard

Rezerve: Gordon, Bitton, Sinclair, Bauer, Rogic

Antrenor: Neil Lennon

CFR Cluj: Arlauskis - Susic, Boli, Burcă, Camora - Bordeianu, Luis Aurelio (Culio 57), Djokovic (Golofca 81) - Deac, Rondon (Păun 70), Omrani

Rezerve neutilizate: Fernandez, Hoban, Peteleu, Cestor

Antrenor: Dan Petrescu

sursa: Stiripesurse.ro