17.4° Constanța Joi, 25 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6710

CFR a bifat primul milion de euro şi trei puncte în Liga Campionilor

Replica API 20 septembrie 2012 | 00:00 126

Bastos, eroul partidei: 2-0 în Portugalia

Fostul mijlocaş al portughezilor a fost omul serii la un nou debut fericit pentru clujeni în grupele Ligii Campionilor. A fost spectacol în Portugalia: Clujul nu mai e spectator la festin, ci chiar maestrul de ceremonii, notează gsp.ro. Campioana României, CFR Cluj, a debutat cu victorie în sezonul 2012/2013 al Ligii Campionilor, după ce a câştigat, cu scorul de 2-0 (2-0), meciul susţinut, miercuri seară, în deplasare, în compania formaţiei portugheze Sporting Braga, în grupa H a competiţiei. În minutul 19, Rafael Bastos deschide scorul pentru ardeleni. Sougou i-a pasat perfect lui Bastos, iar acesta, scăpat singur cu Beto, a trimis plasat şi a adus CFR-ul în avantaj, moment în care tribunele au amuţit. Al doilea gol a venit după ce Bastos i-a înşirat pe toţi apărătorii lui Peseiro din partea dreaptă, s-a aruncat spre buturi şi l-a ţintit pe Beto cu un şut plasat: 0-2 în minutul 34! După pauză, a urmat presiunea Bragăi. Nimic nu le-a ieşit portughezilor în a doua repreiză, iar CFR pune primul milion de euro în vistierie. "Andone şi băieţii sunt eroii noştri, ne-au făcut o bucurie enromă cu această victorie. Bastos a făcut un meci foarte bun, la fel ca toată echipa, de altfel", a declarat, după meci, Arpad Paszkany, patronul CFR, citat de gsp.ro. "Toţi cei care au jucat în Portugalia au demonstrat că sunt mai buni decât cei care joacă acum la Braga. I-am studiat foarte bine şi ştiam că pot fi surprinşi pe contraatac foarte uşor", a declarat şi Laszlo Sepsi, fundaş CFR. "De dimineaţă, Bastos era cu Luis Alberto şi au promis că vor da amândoi două goluri. A dat până la urmă doar Bastos, pe Luis îl aştept în celelalte partied", a afirmat şi Iuliu Mureşan, preşedinte CFR.