Anul XX Nr. 6708
11.4° Constanța Marți, 23 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6708

CFR Cluj - Astra 1-3. Giurgiuvenii sunt cu un pas în finala Cupei României

Replica API 4 aprilie 2019 | 00:00 296

Astra Giurgiu a luat o opțiune serioasă pentru calificarea în finala Cupei României după ce a învins-o pe CFR Cluj, în tur, chiar în „Gruia”, scor 3-1 (Bud 15 / V. Gheorghe 4, Begue 35, Butean 51).

Dan Petrescu a apelat la o formulă experimentală, dorind să odihnească majoritatea titularilor pentru jocul împotriva Craiovei din weekend.

Doar cu Mario Camora și Ioniță II dintre jucătorii obișnuiți în primul „11”, CFR a luat primul gol după doar 4 minute, de la Vali Gheorghe. Bud a egalat în minutul 15, cu o lovitură de cap bine plasată.

Avea să fie 2-1 pentru Astra la pauză, după ce Begue a înscris din pasa lui Radunovici în minutul 35. Butean (52) a înscris și el în poarta campioanei, după ce mingea i-a venit la picior din bară.

CFR pierde, a sacrificat însă totul pentru titlu, iar șansele la calificarea în finala Cupei au scăzut dramatic.

Returul va fi pe 23 aprilie.

În celălalt meci din semifinalele Cupei joacă CSU Craiova și Viitorul, joi de la ora 20:00.