Anul XX Nr. 6673
3.7° Constanța Marți, 19 Martie 2024 Anul XX Nr. 6673

CFR Cluj nu a mai reușit minunea: A pierdut, acasă, cu Slavia Praga

Replica API 21 august 2019 | 00:00 394

CFR Cluj a pierdut meciul cu Slavia Praga, scor 0-1, în manșa tur a play-off-ului Ligii Campionilor, disputată în România. Returul va avea loc miercuri, 28 august, în Cehia.

Partida de la Cluj-Napoca s-a desfășurat cu casa închisă pe "Stadionul Dr. Constantin Rădulescu", însă echipa lui Dan Petrescu s-a văzut condusă după 28 de minute. Nicolae Stanciu, românul titular din echipa cehilor, i-a pasat decisiv lui Masopust, care a reluat în plasa lui Arlauskis.

La pauză, Dan Petrescu l-a înlocuit pe George Țucudean cu Mario Rondon, iar ultimul a lovit bara în minutul 51.

Cea mai mare ocazie a lui CFR Cluj de a înscrie a avut loc în minutul 79, când ardelenii au primit penalty pentru un fault comis asupra lui Omrani. Tot fotbalistul francez a executat, însă șutul său a fost respins de portarul Kolar.

S-a terminat 1-0 pentru Slavia Praga, care are prima șansă la calificare. Returul este programat pentru miercuri, 28 august, în Cehia. Câştigătoarea va obţine calificarea în grupele Ligii Campionilor, în timp ce pierzătoarea va evolua în grupele Europa League.

sursa: stiripesurse.ro