21.4° Constanța Vin., 29 Mar. 2024
21.4° Constanța Vineri, 29 Martie 2024 Anul XX Nr. 6683

CFR, codașă în Europa Conference League: Înfrângere pe teren propriu cu olandezii de la AZ Alkmaar

Replica API 23 octombrie 2021 | 23:53 687

CFR Cluj a fost învinsă de formaţia olandeză AZ Alkmaar, cu scorul de 1-0 (1-0), joi seara, pe Stadionul ''Dr. Constantin Rădulescu'' din Cluj-Napoca, într-un meci din Grupa D a competiţiei de fotbal Europa Conference League, scrie stiripesurse.ro

Campioana României rămâne fără victorie în grupă după trei etape, unicul gol al partidei fiind reuşit de Jesper Karlsson (18).

CFR a făcut o primă repriză modestă, în care oaspeţii şi-au creat mai multe ocazii de gol şi au reuşit să şi înscrie.

Karlsson (8) a avut prima oportunitate a partidei, şutând de pe stânga, dar balonul a fost prins de Bălgrădean. Clasie (15) a luat la ţintă bara cu un voleu de la 18 metri. Bălgrădean s-a remarcat în min. 17, la şutul lui Pavlidis, care a fost angajat în careu de Midtsjoe. Un minut mai târziu, Karlsson (18) a reluat simplu cu capul de lângă Manea la centrarea lui Sugawara. Batavii au mai avut o situaţie în min. 24, dar Bălgrădean a respins şutul lui Midtsjoe de la 22 de metri.

Singura fază periculoasă la poarta oaspeţilor l-a avut în prima plan pe croatul Debeljuh (23), dar şutul său din întoarcere a fost reţinut de portarul Vindahl-Jensen.

CFR a jucat mai bine după pauză şi a reuşit să creeze pericol la poarta echipei AZ.

În min. 50, Deac a centrat iar Omrani a reluat cu capul, însă fără probleme pentru portar. Acelaşi Omrani a şutat de la 22 de metri, dar mingea a fost prinsă de portar (53). Un minut mai târziu, Debeljuh (54) a reluat alături cu capul în urma unui centrări a lui Omrani. Bordeianu (63) a şutat violent din marginea careului, dar mult peste poartă. Cea mai bună ocazie a echipei antrenate de Dan Petrescu a venit în min. 86, când Petrila a executat o lovitură liberă de pe partea stângă, iar mingea a şters transversala.

În celălalt meci al grupei, FK Jablonec a încheiat la egalitate cu Randers FC, 2-2.

AZ este lider, cu 7 puncte, urmată de Jablonec, 4 puncte, Randers, 3 puncte, CFR Cluj, 1 punct.

În 4 noiembrie, CFR va juca în deplasare cu AZ Alkmaar.

FC CFR 1907 Cluj - AZ Alkmaar 0-1 (0-1)

A marcat: Jesper Karlsson (18).

Cluj-Napoca, Stadionul ''Dr. Constantin Rădulescu''

Europa Conference League - Grupa D

Au evoluat echipele:

CFR Cluj: 34. Cristian Bălgrădean - 4. Cristian Manea, 3. Andrei Burcă, 92. Mike Cestor, 45. Mario Camora (căpitan) - 7. Adrian Păun (77. Denis Alibec, 72), 37. Mihai Bordeianu (8. Runar Mar Sigurjonsson, 82), 19. Juan Culio (21. Bismark Adjei-Boateng, 46) - 10. Ciprian Deac, 22. Gabriel Debeljuh (27. Claudiu Petrila, 61), 9. Billel Omrani (18. Valentin Costache, 82). Antrenor: Dan Petrescu.

Rezerve neutilizate: 23. Cristiano Figueiredo, 89. Otto Hindrich - 5. Jonathan Rodriguez, 6. Danijel Graovac, 16. Mateo Susic, 29. Rachid Bouhenna, 96. Florin Ştefan.

AZ Alkmaar: 1. Peter Vindahl-Jensen - 2. Yukinari Sugawara, 3. Pantelis Hatzidiakos, 4. Bruno Martins Indi, 5. Owen Wijndal (căpitan; 15. Aslak Fonn Witry, 68) - 10. Dani de Wit (19. Jelle Duin, 63), 20. Jordy Clasie, 6. Fredrik Midtsjoe - 28. Albert Gudmundsson (24. Tijjani Reijnders, 82), 9. Vangelis Pavlidis (18. Haakon Evjen, 63), 11. Jesper Karlsson. Antrenor: Pascal Jansen.

Rezerve neutilizate: 12. Hobie Verhulst, 16. Beau Reus - 7. Zakaria Aboukhlal, 14. Peer Koopmeiners, 22. Timo Letschert, 23. Mohamed Taabouni, 31. Sam Beukema.

Arbitru: Halis Oezkahya; arbitri asistenţi: Ceyhun Sesiguzel, Cevdet Komurcuoglu; al patrulea oficial: Alper Ulusoy (toţi din Turcia)

Delegat UEFA: Aleksandr Oleinik (Belarus), observator UEFA pentru arbitru: Jon Skjervold (Norvegia)

Cartonaşe galbene: Burcă (27), Culio (45+1), Pavlidis (49), Debeljuh (61).