13.7° Constanța Joi, 28 Mar. 2024
Anul XX Nr. 6682
13.7° Constanța Joi, 28 Martie 2024 Anul XX Nr. 6682

Chindia Târgovişte, calificată în optimile Cupei României la loviturile de departajare

Replica API 29 noiembrie 2020 | 23:19 1207

Chindia Târgovişte s-a calificat în optimile de finală ale Cupei României la fotbal după ce a trecut de FC Hermannstadt cu 4-2 la loviturile de departajare, la Giurgiu, în primul meci din şaisprezecimi, în care rezultatul a fost egal, 1-1, atât după 90 de minute, cât şi după prelungiri.

Pe o ceaţă densă, sibienii au deschis scorul prin Jo Santos (41), din lovitură liberă, iar Cristian Cherchez a egalat două minute mai târziu (43), cu un şut din colţul careului mare.

În repriza secundă nu s-a produs aproape nimic notabil, cu excepţia celor două cartonaşe roşii, primite de malianul Fomba (80), de la Chindia, şi de brazilianul Romario Pires (90), de la FC Hermannstadt.

În prelungiri nu s-a schimbat nimic, astfel s-a ajuns la loviturile de departajare, portarul Dinu Moldovan fiind eroul echipei antrenate de Emil Săndoi, după ce a apărat şuturile lui Buzan şi Addae.

Pentru Chindia au transformat Daniel Popa, Neguţ, Paul Iacob şi Neicuţescu, iar pentru sibieni au înscris Vodă şi Fabio Fortes.

AFC Chindia Târgovişte - AFC Hermannstadt 1-1 (1-1, 1-1), după prelungiri; 4-2, la loviturile de departajare, Stadion ''Marin Anastasovici'' - Giurgiu

Au marcat: Cristian Cherchez (43), respectiv Jo Santos (41).

Au executat în ordine loviturile de departajare: Lucian Buzan 0-0 (ratare - apără Dinu Moldovan), Daniel Popa 1-0 (gol), Bright Addae 1-0 (ratare - apără Dinu Moldovan), Cristian Neguţ 2-0 (gol), Alexandru Vodă 2-1 (gol), Paul Iacob 3-1 (gol), Fabio Fortes 3-2 (gol), Mihai Neicuţescu 4-2 (gol).

Cartonaş roşu: Bourama Fomba (Chindia, 80), Romario Pires (FC Hermannstadt, 90).

Arbitru: Andrei Antonie (Bucureşti); arbitri asistenţi: George Florin Neacşu (Câmpulung Muscel), Marius Nicoară (Drobeta-Turnu Severin); arbitru de rezervă: Robert Avram (Piteşti)

Observatori:Bogdan Zanfirescu (Botoşani) - CCA, Aurel Ionescu (Bucureşti) - FRF, scrie agerpres.ro.