20.8° Constanța Vin., 29 Mar. 2024
20.8° Constanța Vineri, 29 Martie 2024 Anul XX Nr. 6683

CM 2018: FRANȚA - CROAȚIA 4-2! Franța câștigă al doilea titlu mondial din istorie!

Replica API 15 iulie 2018 | 00:05 848

Franţa a învins Croaţia cu 4-2 în finala Campionatului Mondial 2018, cucerind pentru a doua oară în istorie trofeul, după ediţia din 1998, când s-a impus cu 3-0 în faţa Braziliei. Deşi învinsă, Croaţia părăseşte competiţia cu fruntea sus, stabilind cea mai bună performanţă din istoria sa la un turneu final mondial.

Franţa a deschis scorul încă din minutul 18 graţie autogolului înscris de Mandzukic, după o centrare a lui Griezmann. Zece minute mai târziu, croaţii au reuşit egalarea prin Perisic. În minutul 38, Griezmann a marcat pentru francezi dintr-un penalty venit cu ajutorul VAR.

Asemenea meciului cu Argentina, din faza optimilor de finală, francezii s-au dezlănţuit după pauză, când au marcat de alte două ori prin Pogba şi Mbappe. Golul lui Mandzukic din minutul 69 nu a mai contat decât pentru statistici.

Franţa şi Croaţia s-au înfruntat, duminică, de la ora 18:00, în cel mai aşteptat eveniment sportiv al anului: finala Campionatului Mondial. Zeci de milioane de fani ai fotbalului de pretutindeni vor urmări cu sufletul la gură acest eveniment grandios.

Franţa Lloris; Pavard, Varane, Umtiti, Hernandez; Pogba, Kante; Mbappe, Griezmann, Matuidi; Giroud

Croaţia Subasic; Vrsajlko, Lovren, Vida, Strinic; Modric, Brozovic, Rakitic; Perisic, Mandzukic, Rebic

Cupa Mondială 2018 ajunge duminică la momentul culminant: finala dintre Franța și Croația pune punct unui campionat mondial de fotbal condimentat cu surprize, unele mari, care le-a adus microbiștilor o lună de meciuri la cel mai înalt nivel. Iar întâlnirea dintre Franța și Croația s-ar putea încheia cu cea mai mare surpriză, una istorică, în cazul în care fotbaliștii din țara cu puțin peste 4 milioane de locuitori vor reuși să fie acel David care vine de hac uriașului Goliat.

Min. 18 - GOL FRANŢA! Les Bleus deschid scorul dintr-o fază fixă. Mandzukic îşi înscrie în proprie poartă!

Min. 28 - GOL CROAŢIA! Persic şutează superb din interiorul careului mare şi egalează pentru croaţi!

Min. 36 - Penalty pentru Franţa după un henţ în careu comis de Perisic. Pitana a avut nevoie de intervenţia VAR pentru a lua decizia

Min. 38 - GOL FRANŢA! Griezmann transformă cu siguranţă lovitura de la 11 metri

Min. 46 - A început repriza secundă

Min. 49 - Croaţii încep tare partea secundă şi au deja două şanse bune de gol.

Min. 59 - GOOOOOOL FRANŢA! Pogba înscrie din a doua încercare şi apropie Franţa de trofeu.

Min. 65 - GOOOOOL FRANŢA! Mbappe marchează un gol superb de la mare distanţă!

Min. 69 - GOOOOOOL CROAŢIA! Lloris se relaxează şi comite o gafă incredibilă! Portarul francez vrea să-l dribleze pe Mandzukic, însă croatul îi fură mingea şi marchează.

Min. 78 - Ocazie mare pentru Rakitic. Şutul său e deviat şi se duce în corner.

Se intră în ultimele zece minute ale partidei. Franța efectuează o schimbare.

Min. 90 - Croaţii menţin posesia, dar nu mai au luciditate. Franţa va câştiga pentru a doua oară în istorie Campionatul Mondial

Sursă: Telekomsport.ro