24.6° Constanța Mar., 16 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6701
24.6° Constanța Marți, 16 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6701

CM Handbal (m): Elveția a reușit surpriza zilei (20-18 vs Islanda) - Primele rezultate înregistrate în Grupele Principale

Replica API 22 ianuarie 2021 | 07:10 1041

Elveția, înlocuitoarea SUA la CM de handbal masculin din Egipt, a produs surpriza zilei învingând reprezentativa Islandei, scor 20-18, în primul meci din Grupa Principală 3. Victorii au mai obținut Norvegia, Franța (în aceeași grupă), respectiv Slovenia și Egipt (Grupa Principală 4), în timp ce Suedia și Belarus au terminat la egalitate.

De știut:

Echipele de pe primele două locuri din cele patru Grupe Principale vor avansa în sferturile de finală.

Partidele din Grupele Principale se vor disputa între 21-25 ianuarie, urmate de sferturi, în 27 ianuarie, semifinale, în 29 ianuarie, şi finalele pentru medalii, în 31 ianuarie.

4. Maroc 0 (22-36).

CM din Egipt este primul care se desfăşoară cu 32 de echipe la start, iar meciurile vor avea loc în patru oraşe, însă fără spectatori, din motive pandemice. România nu se află printre participante, potrivit hotnews.ro.