Anul XX Nr. 6705
10.2° Constanța Sâmbătă, 20 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6705

Cornella - Barcelona 0-2

Replica API 22 ianuarie 2021 | 07:18 1121

Într-un final, catalanii au scăpat de rușine. Calificarea în optimi s-a decis în cele două reprize de prelungiri, după ce a fost 0-0 la finalul primelor 90 de minute de jos. Omul serii a fost Pedri, cel care a contribuit la ambele goluri marcate de către Ousmane Dembele și Martin Braithwaite.

Misiunea elevilor lui Koeman putea fi mult mai ușoară dacă Pjanic și Dembele nu ratau două lovituri de la 11 metri, în minutele 39 și 79.

În schimb, Luis Suarez, atacantul ”exilat” de la Barcelona, a fost eroul serii pentru Atletico Madrid, în victoria din campionat cu Eibar, scor 1-2.

UPDATE Min. 120+1 - GOOOL BARCELONA: 0-2, Braithwaite! Danezul a spulberat orice emoție în ultimele secunde ale reprizei a doua de prelungiri, când a marcat din pasa aceluiași Pedri.

UPDATE, Min. 92 - GOOOL BARCELONA: 0-1, Dembele! Francezul a ratat de la punctul cu var, dar a reușit, într-un final să marceheze, din pasa lui Pedri.

Elevii lui Ronald Koeman au avut ocazia de a-și face lejer meciul, numai că ”extratereștii”, într-o formulă inedită, au ratat două lovituri de la 11 metri.

Cine sunt fotbaliștii de la Barcelona, care au ratat două penalty-uri cu Cornella

Primul care a ratat de la punctul cu var a fost Pjanic, în prima repriză, minutul 39. Catalanii nu și-au făcut probleme, convinși că golul va veni până la urmă. Și au mai avut o șansă, în minutul 79, când au beneficiat de a doua lovitură de la 11 metri.

Dembele a fost cel care și-a asumat rolul, numai că și acesta a ratat, astfel că scorul a rămas 0-0.

Astfel, și această partidă a intrat în prelungiri, scrie digisport.ro.