10.8° Constanța Vin., 29 Mar. 2024
10.8° Constanța Vineri, 29 Martie 2024 Anul XX Nr. 6683

CSM Bucureşti a terminat la egalitate cu echipa germană SG BBM Bietigheim în Liga Campionilor la handbal feminin

Replica API 27 septembrie 2022 | 00:00 655

CSM Bucureşti a evitat in extremis înfrângerea şi a terminat la egalitate cu echipa germană SG BBM Bietigheim, 28-28 (13-16), duminică, în Sala Polivalentă din Capitală, într-un meci din Grupa A a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Vicecampioana României a egalat când mai erau cinci secunde, prin norvegianca Malin Aune, după un atac ratat de echipa oaspete, potrivit Agerpres.

SG BBM Bietigheim, neînvinsă de multă vreme, a controlat prima parte a jocului din Polivalentă şi a condus în prima repriză şi la patru goluri, 11-7 (min. 16), 14-10 (22), 15-11 (25), iar la pauză avea trei goluri în plus, 16-13.

''Tigroaicele'' au reuşit să întoarcă scorul după pauză, de la 16-18 (35) la 20-18 (38). CSMB a condus cu 23-21 şi a avut şansa desprinderii la trei goluri, însă a ratat mai multe atacuri, irosind şi o aruncare de la 7 metri (Neagu), astfel că scorul a devenit 23-24.

SG BBM Bietigheim a avut două goluri avantaj pe tabelă, 26-24, 27-25 şi 28-26, dar CSM a reuşit să smulgă un egal, graţie golurilor înscrise de Siraba Dembele şi Malin Aune.

Pentru echipa antrenată de Adrian Vasile au marcat Cristina Neagu 8 goluri, Crina Pintea 6, Malin Larsen Aune 4, Siraba Dembele Pavlovic 3, Ema Ramusovic 2, Grace Zaadi Deuna 2, Emilie Hegh Arntzen 1, Elizabeth Omoregie 1, Alexandra Dindiligan 1.

Marie Skurtveit Davidsen a apărat 5 aruncări (21,74%), iar Laura Glauser a parat 2 (16,67%).

Golurile oaspetelor au fost reuşite de Karolina Kudlacz-Gloc 5, Veronika Mala 5, Trine Jensen Oestergaard 4, Xenia Smits 3, Kim Naidzinavicius 3, Kaba Gassama Cissokho 2, Inger Smits 2, Kelly Dulfer 2, Julia Maidhof 2.

Gabriela Goncalves Dias Moreschi a apărat 6 şuturi (22,22%), iar Melinda Szikora a parat 4 (36,36%).

Meciul a fost arbitrat de polonezele Malgorzata Lidacka şi Urszula Lesiak, iar delegat EHF a fost grecul Sotiris Migas.

În celelalte meciuri ale grupei, Vipers Kristiansand, campioana en titre, a dispus cu 34-27 de Vipers Kristiansand, DHK Banik Most a cedat acasă cu 29-42 în faţa formaţiei Krim Mercator Ljubljana, iar FTC-Rail Cargo Hungaria a pierdut cu 20-21 la Budapesta în faţa echipei Brest Bretagne Handball.

CSM Bucureşti va juca următorul meci pe 9 octombrie, în deplasare, cu Odense.