Anul XX Nr. 6704
11.5° Constanța Vineri, 19 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6704

CSM Bucureşti, prima echipă calificată în sferturile Cupei României

Replica API 18 februarie 2020 | 00:00 378

CSM Bucureşti, deţinătoarea trofeului, s-a calificat, luni, în sferturile de finală ale Cupei României la handbal feminin, după ce a surclasat formaţia de eşalon secund CS Dacia Mioveni 2012 cu scorul de 34-14 (14-7), la Piteşti, în primul meci din optimi.

Elizabeth Omoregie a fost cea mai bună marcatoare a ''tigroaicelor'', cu 9 goluri, Linnea Torstensson şi Gabriela Perianu au reuşit câte 4 goluri, iar Densia Vâlcan, Crina Pintea şi Laura Moisă au înscris câte 3.

Ştefania Pîrvulescu s-a remarcat de al Dacia, cu 4 goluri.

Marţi vor avea loc celelalte meciuri din optimi:

HC Dinamo Bucureşti - CSM Slatina (Sala Polivalentă - Bucureşti, 13:30)

CS Ştiinţa Bacău - CSU Cluj-Napoca (Sala Sporturilor - Bacău, 14:00)

CSM Roman - HC Dunărea Brăila (Sala Sporturilor - Roman, 15:00)

CSU Ştiinţa Bucureşti - SCM Gloria Buzău (Sala Sporturilor Concordia - Chiajna, 16:00)

CS Minaur Baia Mare - AHCM Slobozia (Sala Lascăr Pană - Baia Mare, 17:00)

CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud - SCM Râmnicu Vâlcea (Sala Sporturilor - Bistriţa, 17:00)

CS Rapid Bucureşti - SCM Craiova (Sala Rapid - Bucureşti, 19:00)

Tragerea la sorţi a sferturilor de finală e programată pe 20 februarie, relatează agerpres.ro.