Anul XX Nr. 6683
20.7° Constanța Vineri, 29 Martie 2024 Anul XX Nr. 6683

CSM Bucureşti, victorioasă în Liga Campionilor cu Ferencvaros

Replica API 22 februarie 2020 | 00:00 344

CSM Bucureşti a învins echipa maghiară FTC-Rail Cargo Hungaria, cu scorul de 27-24 (16-13), vineri seara, în Sala Polivalentă ''Ioan Kunst-Ghermănescu'' din Bucureşti, în Grupa principală 1 a Ligii Campionilor la handbal feminin.

''Tigroaicele'' şi-au luat astfel o revanşă după eşecul drastic suferit la Budapesta, 33-23 pentru Ferencvaros. De atunci, vicecampioana României a câştigat toate cele trei meciuri jucate în grupa principală.

CSMB a condus cu 2-0 şi 3-1, dar vicecampioana Ungariei a marcat trei goluri consecutive şi a trecut în avantaj, 3-4. Oaspetele au mai fost de câteva ori în avantaj, ultima oară la 9-8, dar echipa antrenată de Adrian Vasile şi Per Johansson a avut un final de repriză foarte bun, intrând la pauză cu un avantaj de trei goluri, 16-13.

În partea secundă, CSM a avut în câteva rânduri avantaj de patru goluri, 18-14, 19-15, 20-16, 23-19, însă finalul a fost unul strâns, după câteva atacuri ratate şi erori tehnice. În min. 57, scorul era de 25-24 pentru CSM Bucureşti, însă Cristina Neagu & co ai gestionat bine ultimele minute, reuşind să câştige cu 27-24.

Cristina Neagu a fost una dintre cele mai bune jucătoare ale echipei bucureştene, cu 8 goluri marcate, alături de portarul Jelena Grubisic şi de pivotul Dragana Cvijic, 7 goluri. Pentru CSMB au mai înscris Andrea Lekic 4 goluri, Itana Grbic 3, Crina Pintea 2 goluri, Gabriela Perianu 2, Carmen Martin 1.

Pentru ''Fradi'' au marcat Viktoria Lukacs 7 goluri, Greta Marton 3, Danick Snelder 3, Katrin Klujber 3, Aniko Kovacsics 3, Noemi Hafra 2, Zita Szucsanszki 2, Klinga Debreczeni-Klivinyi 1.

Au arbitrat ucrainenii Anatoli Novikov şi Valeri Rojkov, iar delegat EHF a fost bulgăroaica Rosiţa Dimkova.

În clasament, pe primul loc se află Metz Handball, 9 puncte, urmată de Rostov de Don, 9 puncte, Team Esbjerg, 9 puncte, CSM Bucureşti, 9 puncte, Vipers Kristiansand, 5 puncte, FTC-Rail Cargo Hungaria, 3 puncte. Primele patru clasate se califică în sferturi.

Sâmbătă va avea loc partida Rostov pe Don şi Metz Handball, iar duminică se va juca meciul Team Esbjerg - Vipers Kristiansand, relatează agerpres.ro.