18.4° Constanța Vin., 29 Mar. 2024
18.4° Constanța Vineri, 29 Martie 2024 Anul XX Nr. 6683

CSM Oradea s-a calificat la Turneul Final 4 (71-64 vs Reggio Emilia)

Replica API 27 martie 2021 | 08:08 1690

EEchipa de baschet masculin CSM Oradea s-a calificat, la Turneul Final 4 al FIBA Europe Cup, după ce a învins, pe teren propriu, formaţia italiană Reggio Emilia, scor 71-64 (37-34), în manşa unică a sferturilor competiţiei.

Principalii marcatori ai partidei au fost Green 15, pentru CSM Oradea, respectiv Taylor 16, pentru formaţia italiană.

Oradea a găzduit ”bula” epidemiologică a competiţiei, în care au fost programate meciuri din optimile şi sferturile Europe Cup.

Astfel, în optimi a evoluat şi CSU Sibiu, care a cedat cu Reggio Emilia, scor 61-65, în timp ce echipa CSM Oradea a învins pe BC Dnipro, cu 78-72.

CSU Sibiu şi CSM Oradea au jucat şi în aceeaşi grupă a Europe Cup, grupa D, pe care au încheiat-o pe locurile 1 şi 3, calificându-se în optimile de finală.

Turneul Final 4 al FIBA Europe Cup programează semifinale şi finalele pentru medalia de bronz şi pentru trofeu, între 23-25 aprilie, scrie News.ro, potrivit hotnews.ro.