11.6° Constanța Sâm., 20 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6705
11.6° Constanța Sâmbătă, 20 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6705

Danemarca U21 - România U21 2-1. Eșec dramatic în Danemarca! Florinel Coman ratează un penalty în prelungiri

Replica API 11 septembrie 2019 | 00:00 523

România U21 a pierdut la Aalborg, cu Danemarca U21, scor 1-2, primul meci din preliminariile pentru EURO 2021. Florinel Coman a marcat un gol și a ratat penalty-ul care ne putea aduce un punct în ultimul minut de joc.

Danezii au deschis scorul încă din minutul 3, când Andreas Skov Olsen (19 ani) n-a fost atacat de nimeni la marginea careului și a marcat cu un șut la colțul lung. Naționala lui Mirel Rădoi a continuat să aibă probleme și n-a prea ieșit din propria jumătate până în minutul 33, dar șutul lui Darius Olaru a fost respins de portarul advers.

Repriza secundă tot danezii au început-o mai bine. În minutul 56, Rațiu a dat o pasă greșită la mijlocul terenului, mingea a ajuns la danezi, care au dus rapid balonul în careu, iar același Olsen a realizat dubla.

Golul nostru de onoare a venit cu 10 minute înainte de final, când Florinel Coman a prins un șut superb de la 25 de metri și a adus aminte de reușita din partida cu Anglia, de la EURO 2019.

Florinel Coman putea fi eroul meciului în prelungiri. George Ganea a scos un penalty, însă șutul „șeptarului” de la FCSB a fost respins în corner de portarul danez.