Anul XX Nr. 6708
11.4° Constanța Marți, 23 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6708

Daniil Medvedev a câștigat pentru prima oară Turneul Campionilor

Replica API 24 noiembrie 2020 | 23:48 1179

Daniil Medvedev a avut o săptămână perfectă la Londra și a câștigat Turneul Campionilor, după ce l-a învins în marea finală a sezonului pe austriacul Dominic Thiem, scor 4-6, 7-6(2), 6-4.

Daniil Medvedev are nouă titluri ATP în palmares: Sydney, Winston-Salem,Tokyo (2018), Sofia, Masters-ul de la Cincinnati, Sankt Petersburg, Masters-ul de la Shanghai (2019), Masters-ul de la Paris și Turneul Campionilor (2020).

Medvedev i-a învins în această săptămână pe primii trei clasați din circuitul ATP (Novak Djokovic, Rafael Nadal și Dominic Thiem). Rusul este primul jucător care a reușit această performanță la Turneul Campionilor.

Dominic Thiem se află la a doua finală consecutivă pierdută la Londra. Acesta a câștigat primul set al partidei și în 2019, însă a fost învins de Stefanos Tsitsipas, scor (6)5-7, 6-3, 7-6(4).

Daniil a încercat să controleze jocul de pe linia de fund și a atacat forehand-ul austriacului încă din startul partidei. Thiem a salvat două mingi de break în primul game în care s-a aflat la serviciu și a făcut break-ul la 2-2 (game în care Medvedev a condus cu 40-0 și a făcut a treia sa dublă greșeală). Cei doi nu au mai greșit când s-au aflat la lansare, iar Thiem a închis setul după ce a revenit de la 15-30 în al zecelea game (passing-ul decisiv a ciupit banda fileului).

Setul secund a fost unul foarte echilibrat. Cei doi jucători și-au făcut de fiecare dată serviciul (chiar dacă Medvedev a fost nevoit să salveze trei mingi de break) și câștigătorul manșei avea să fie stabilit în tiebreak. După un debut bun, cu minibreak la chiar primul punct (Thiem a condus cu 2-0), Daniil a avut o serie perfectă: a câștigat șapte puncte la rând și a forțat un set decisiv.

Dominic a salvat trei mingi de break în al treilea game al setului al treilea, însă Daniil s-a impus în cele din urmă pentru prima oară la retur în game-ul următor (la a șasea oportunitate din set și a noua din meci). Au urmat câteva game-uri ușoare pentru ambii la lansare, iar Daniil s-a impus cu 6-4 și a pus capăt unei partide de două ore și 44 de minute, scrie hotnews.ro.