Declarațiile lui Marcel Ciolacu, după întâlnirea crucială cu Elena Lasconi. La ce concluzie au ajuns cei doi lideri
Declarațiile lui Marcel Ciolacu, după întâlnirea crucială cu Elena Lasconi. La ce concluzie au ajuns cei doi lideri
Facebook Instagram X Whatsapp Linkedin PinterestÎntâlnirea dintre Elena Lasconi și Marcel Ciolacu s-a încheiat. La scurt timp după încheierea discuțiilor, liderul social democrat și-a declarat, într-o postare pe pagina sa de socializare, intenția de a forma o majoritate parlamentară pro-europeană, un demers pe care Ciolacu îl consideră esențial pentru viitorul României.
În cadrul discuțiilor, Ciolacu a pus accent pe necesitatea de a construi o guvernare care să susțină valori comune, axată pe dezvoltarea României prin atragerea de fonduri europene. El a subliniat importanța menținerii direcției actuale a țării, care să rămână aliniată la Uniunea Europeană, NATO și să își continue parcursul spre integrarea în spațiul Schengen.
Ciolacu a menționat, de asemenea, că va continua să se întâlnească cu liderii altor formațiuni politice care sunt deschiși la o colaborare în vederea formării unui guvern stabil și eficient.
„Am avut, astăzi, o întâlnire cu doamna Elena Lasconi, candidatul USR ajuns în turul doi al alegerilor prezidențiale, cu care am discutat despre o majoritate parlamentară pro-europeană și despre soluțiile pentru a putea realiza o guvernare care să susțină aceleași valori. Mă voi întâlni și cu liderii celorlalte formațiuni politice care anunțat deja că doresc să facă parte dintr-o formulă de guvernare care să continue dezvoltarea României folosind bani europeni. Este esențial să păstrăm direcția actuală a României: alături de Uniunea Europeană, NATO și în spațiul Schengen.
I-am spus doamnei Lasconi ceea ce le voi spune tuturor liderilor politici cu care urmează să discut și anume că voi căuta să aplic mesajul transmis de români în alegeri: drumul european al țării noastre trebuie să continue doar apărând mult mai hotărât valorile tradiționale, identitatea națională și credința acestui neam.”, a scris Marcel Ciolacu pe pagina sa de Facebook.
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Urmareste-ne pe Google News