18.2° Constanța Joi, 25 Apr. 2024
18.2° Constanța Joi, 25 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6710

Denis Şapovalov a fost testat pozitiv cu virsul Sars-CoV-2 la sosirea în Australia

Replica API 27 decembrie 2021 | 23:41 1168

Tenismenul rus Denis Şapovalov, locul 14 ATP, a fost testat pozitiv cu virusul Sars-CoV-2 la sosirea în Australia, informează lequipe.fr.

El ar trebui să participe cu echipa Canadei la Cupa ATP, competiţia care deschide sezonul 2022, la Sydney, scrie stiripesurse.ro

Cel mai probabil, rusul a contractat virusul la turneul demonstrativ de la Abu Dhabi, la care a participat săptămână trecută. La această competiţie au evoluat şi Belinda Bencic, Ons Jabeur, Rafael Nadal şi antrenorul său, Carlos Moya, şi toţi au ieşit infectaţi la testele efectuate după competiţie.

Conform protocolului stabilit de organizatorii australieni, jucătorul rus a fost plasat în izolare. El spune că are simptome minore al bolii Covid-19.

Jucătorii trebuie să fie testaţi negativ cu cel mult 72 de ore înaintea de plecarea în Australia. Şapovalov este printre primii jucători care au ajuns în ţara de la Antipozi, unde sportivii sunt testaţi din nou.

Canada face parte din Grupa C a ATP Cup (1-9 ianuarie), o competiţie pe echipe, alături de Marea Britanie, Germania şi SUA.