10.6° Constanța Vin., 29 Mar. 2024
10.6° Constanța Vineri, 29 Martie 2024 Anul XX Nr. 6683

Denisa Mailat, trei medalii de aur şi una de argint la Cupa Irina Deleanu

Replica API 24 februarie 2020 | 00:00 580

Sportiva Denisa Mailat a câştigat trei medalii de aur şi una de argint în cadrul Cupei Irina Deleanu, competiţie de gimnastică ritmică ajunsă la cea de-a 19-a ediţie şi găzduită în acest weekend de Sala Polivalentă din Capitală.

De asemenea, alte două gimnaste române au urcat, duminică, pe podium, Andreea Verdeş şi Laura Anitei cucerind câte o medalie de bronz în finalele pe obiecte.

Cea mai în formă gimnastă a României, Denisa Mailat, a urcat pe prima treaptă a podiumului la individual compus, cu un total de 86,100 puncte, urmată de italianca Sofia Raffaeli, cu 85,350 şi bulgăroaica Valeria Vatova, cu 78,500.

În finala probei de cerc, Mailat a încheiat concursul cu cel mai mare punctaj, 23,150, locul 2 fiind ocupat de Sofia Raffaeli, cu 21,100, iar locul 3 de Valeria Vatova, cu 19,650.

A treia medalie de aur a Denisei Mailat a venit în proba de măciuci, acolo unde a primit 23,500 puncte, în timp ce Sofia Raffaeli (21,400 puncte) a obţinut argintul, iar Andreea Verdeş (20,850 puncte) bronzul.

În finala probei de panglică, Mailat a obţinut medalia de argint (20,750 puncte), fiind devansată de Sofia Raffaeli (21,750 puncte), în timp ce bronzul i-a revenit Valeriei Vatova (19,350 puncte).

Sportiva Laura Anitei a câştigat medalia de bronz în finala la minge, cu 19,200 puncte, aurul în această probă revenindu-i Sofiei Raffaeli, cu 21,100 puncte, iar bronzul Valeriei Vatova, cu 19,800, conform agerpres.ro.