18.2° Constanța Joi, 25 Apr. 2024
18.2° Constanța Joi, 25 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6710

Dinamo - NK Osijek 1-1. A debutat Waly Diouf, dar alt jucător a fost cel mai bun al roș-albilor

Replica API 21 ianuarie 2020 | 00:00 501

Slavko Perovic

Dinamo, care s-a despărțit azi de Ivan Pesic și zilele trecute de Denis Ciobotariu, cedat însă la CFR, a încheiat la egalitate, scor 1-1, partida amicală cu NK Osijek, din Croaţia, meci disputat, luni, în cadrul stagiului de pregătire în Spania. Pentru gruparea din Șoseaua ”Ștefan cel Mare” a marcat Slavko Perovic (16), iar pentru croaţi a înscris Drena Beljo (80), scrie digisport.ro.

Reușita lui Perovic a venit în minutul 15, după o fază în care Sin a centrat perfect iar atacantul a preluat la marginea careului și a șutat cu stângul, printre picioarele portarului advers.

După pauză, tehnicianul ”câinilor” Dușan Uhrin jr a făcut mai multe schimbări, iar în minutul 60 l-a introdus și pe fundașul francez Waly Diouf, aflat în probe. Roș-albii au ratat mai multe ocazii și cum în fotbal acestea se răzbună, în minutul 80 au fost egalați. Beljo (17 ani) a marcat primul gol pentru echipa de seniori cu un șut de la 6 metri.

Dinamo a remizat cu Osijek, echipă care are un lot evaluat la 24 de milioane de euro!

Cel mai bun jucător al lui Dinamo a fost Cătălin Straton. Portarul a avut nu mai puțin de 5 intervenții decisive, ultima în minutul 86, când a scos cu greu de sub bară.

Osijek, care evoluează în prima ligă din Croația) are un lot evaluat la 24 de milioane de euro de site-ul transfermarkt. Cel mai bine cotat jucător este Mirko Maric (4 milioane de euro). NK Osijek are 33 de puncte în campionat şi ocupă locul 4. Lider în campionat este însă Dinamo Zagreb cu 47 de puncte.

”Câinii” au pierdut la limită primul joc 0-1, cu Dinamo Dresda şi au remizat 1-1 cu Bochum. Dinamoviştii au programat ultimul meci din Spania, miercuri, cu Krasnodar, de la ora 17:00.