Anul XX Nr. 6709
19.3° Constanța Miercuri, 24 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6709

Dortmund - PSG 2-1! Erling Haaland, regele Borussiei!

Replica API 19 februarie 2020 | 00:38 558

Borussia Dortmund a învins la limită pe PSG în turul optimilor Ligii Campionilor, scor 2-1.

Start spectaculos în optimile UEFA Champions League. Borussia Dortmund a răpus-o, acasă, pe PSG. Eliminați în această fază în ultimele trei ediții, campionii Franței și-au arătat primii colții. Neymar nu a trimis însă cadrat.

Răspunsul gazdelor a venit prin Sancho, dar Navas a fost la post. După pauză, Mbappe a avut două ocazii importante, fără a putea deschide scorul.

Ratările s-au răzbunat. Puștiul minune, Haaland, a marcat pentru a noua oară în acest sezon din competiția stelelor. PSG a reacționat imediat și a restabilit egalitatea, prin Neymar. Bucuria vedetelor lui Tuchel a ținut mai puțin de două minute.

Și Neymar a fost aproape de dublă, dar bara s-a opus și PSG a plecat învinsă de la Dortmund. A cedat cu 1 la 2, dar calificarea este departe de a fi jucată. Returul va fi pe 11 martie, în direct la Digi Sport.