21.4° Constanța Vin., 29 Mar. 2024
21.4° Constanța Vineri, 29 Martie 2024 Anul XX Nr. 6683

Două medalii de aur şi trei de argint pentru boxerii români la Campionatele Balcanice

Replica API 16 decembrie 2019 | 00:00 299

Steluţa Duţă (48 kg) şi Maria Nechita (57 kg) au câştigat medaliile de aur la ediţia 2019 a Campionatelor Balcanice de box găzduite de Antalya (Turcia), în timp ce Eszter Torok (54 kg), Georgiana Mogoş (+81 kg) şi Gabriel Şchiopu (52 kg) au intrat în posesia medaliilor de argint.

Steluţa Duţă, 37 ani, cu aur european şi argint mondial în palmares, a câştigat prima medalie de aur a competiţiei balcanice la categoria 48 kg, după ce a învins-o în finală pe turcoaica Melek Yamak cu 4-1. Maria Nechita a obţinut o victorie clară cu 5-0 în finala de la 57 kg cu o altă reprezentantă a gazdelor, Cakir Cansu.

În finala de la 54 kg, Surmeneli Tugcenaz (Turcia) a învins-o pe Eszter Torok cu 5-0, iar la categoria +81 kg, Georgiana Mogoş a pierdut prin abandon în repriza a doua la Guneri Elif (Turcia).

Singurul boxer român calificat la masculin în finală, Gabrial Şchiopu (52 kg), a fost întrecut Ciftci Batuhan cu 5-0.

Alina Codreanu (51 kg), Cristina Cosma (60 kg), Dana Borzei (64 kg), George Dumitrescu (63 kg), Andrei Arădoaie (81 kg) şi Cristian Filip (91 kg) au intrat în posesia medaliilor de bronz.

sursa: agerpres.ro