11.6° Constanța Sâm., 20 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6705
11.6° Constanța Sâmbătă, 20 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6705

Dunărea - Chiajna 2-0. Călărășenii respiră, ilfovenii au retrogradat matematic în Liga a 2-a

Replica API 23 mai 2019 | 00:00 304

Dunărea Călărași a câștigat partida de pe teren propriu cu Concordia Chiajna, scor 2-0, obținând 3 puncte foarte mari în lupta pentru evitarea retrogradării.

1.400 de spectatori au asistat la meci

În ciuda faptului că gazdele erau obligate să forțeze, Chiajna a fost echipa care a controlat prima repriză. În afara unei ocazii a lui Sîrghi, Dunărea s-a mulțumit să se apere.

Marc (5), Moussa (15) și Gorobsov (30) au încercat poarta lui Straton, dar de fiecare dată au ratat ținta. După pauză călărășenii și-au revenit.

După o serie de ratări ale lui Honciu, D. Benzar și Enache, Dunărea a izbutit să înscrie în minutul 76. Iancu a centrat perfect în fața porții, de unde Luchin a înscris cu o lovitură de cap bine plasată.

Pe final de meci Dunărea a dus scorul la 2-0. Ammari a scăpat singur spre poartă și a trimis puternic la colțul lung. Cu doar câteva momente înaintea acestei faze, Daniel Benzar a scăpat singur cu Caparco, dar nu l-a putut dribla pe acesta. Chiajna a terminat meciul în 10 oameni după ce Moussa a fost eliminat (87).

Ultimele două runde vor fi de vacanță pentru ilfoveni, care după acest meci au retrogradat matematic, de pe ultima poziție. Dunărea a urcat pe locul 12, poziție de baraj, peste Hermannstadt. Călărășenii au 25 de puncte, unul peste sibieni și două sub Voluntari, care e pe 11, primul loc salvator.