Anul XX Nr. 6704
11.9° Constanța Vineri, 19 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6704

Emma Răducanu, Adam Peaty şi naţionala de fotbal a Angliei, laureaţii premiilor SJA

Replica API 5 decembrie 2021 | 08:46 837

Jucătoarea de tenis Emma Răducanu, câştigătoarea turneului US Open, şi înotătorul Adam Peaty, campion olimpic la Tokyo, au câştigat, joi, premiile de cei mai buni sportivi ai anului acordate de Asociaţia Jurnaliştilor de Sport (SJA) din Marea Britanie, transmite Reuters, citată de Agerpres.

Emma Răducanu

Răducanu, al cărei tată e român, a produs o mare surpriză, cucerind titlul de Mare Şlem la New York la doar 18 ani, venind din calificări şi fără a pierde vreun set. Ea a fost urmată în ierarhia SJA de ciclista Laura Kenny, cvintuplă campioană olimpică (aur şi argint la Tokyo), podiumul fiind completat de campioana paralimpică Sarah Storey, triplă medaliată cu aur la Tokyo (ciclism).

Înotătorul Adam Peaty, dublu campion olimpic la Tokyo, la 100 m bras şi ştafetă 4x100 m mixt, a câştigat premiul SJA la masculin, devenind primul înotător laureat al distincţiei de la David Wilkie, în 1976. Peaty a avut câştig de cauză în faţa boxerului Tyson Fury, campion mondial la categoria grea (WBC), şi a ciclistului Jason Kenny, care a ajuns la şapte medalii de aur la Jocurile Olimpice după ce soţul Laurei Kenny a câştigat titlul la keirin la Tokyo.

Campionul mondial de Formula 1, Lewis Hamilton, a câştigat premiul SJA anul trecut.

Naţionala de fotbal a Angliei, învinsă la loviturile de departajare de Italia, în finala EURO 2020, pe Wembley, în iulie, a fost votată cea mai bună echipă a anului.

Premiile SJA sunt cele mai vechi premii sportive din Marea Britanie şi se acordă din 1949.