17.1° Constanța Joi, 25 Apr. 2024
17.1° Constanța Joi, 25 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6710

Eşec istoric pentru Real Madrid. Prima înfrângere cu Rayo Vallecano după mai mult de 20 de ani

Replica API 29 aprilie 2019 | 00:00 349

O nouă confirmare a sezonului slab pe care îl are Real Madrid. Echipa lui Zinedine Zidane a pierdut în faţa ultimei clasate, Rayo Vallecano, scor 0-1.

Este primul eşec înregistrat de Real în duelurile cu Rayo, din februarie 1997.

Unicul gol al partidei de pe Estadio de Vallecas a fost marcat de Adri Embarba, care a transformat un penalty acordat cu VAR, în minutul 23.

Deşi a avut la dispoziţie peste 60 de minute, formula experimentală folosită de Zidane nu a reuşit să evite un nou eşec stagional.

În urma acestui rezultat, Real Madrid rămâne pe poziţia a treia a clasamentului, la 9 puncte de Atletico şi la 18 de FC Barcelona, marea rivală care tot în această etapă a sărbătorit câştigarea celui de-al 26-lea titlu.

De cealaltă parte, Rayo a urcat pe penultimul loc, dar este la 6 puncte de salvare, cu doar trei etape înainte de finalul sezonului.

sursa: Digisport.ro