Anul XX Nr. 6710
13.4° Constanța Joi, 25 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6710

Espanyol Barcelona, învinsă acasă de Levante

Replica API 21 iunie 2020 | 00:00 1030

Echipa Espanyol Barcelona a cedat sâmbătă, pe teren propriu, cu 1-3, partida disputată în etapa a 30-a din La Liga, contra celor de la Levante, gruparea catalană rămânând pe ultima poziţie a clasamentului (20).

Borja Mayoral a deschis scorul pentru oaspeţi în minutul 14, David Lopez a egalat în minutul 28, pentru ca reuşita lui Enis Bardhi, din minutul 67, şi autogolul lui Adria Pedrosa (87) să decidă scorul final.

Espanyol este ''lanterna roşie'', cu 24 de puncte, în timp ce Levante ocupă locul 11, cu 38 puncte.

Aşa cum se ştie, FC Barcelona, liderul la zi din La Liga, nu a reuşit decât o remiză albă vineri seara, în deplasare, cu FC Sevilla, şi tremură pentru prima poziţie.

Pe stadionul Ramon Sanchez Pizjuan, echipa lui Messi a dominat partida însă nu a reuşit să desfacă apărarea extrem de precisă a gazdelor care, în urma rezultatului, se menţin pe poziţia a treia a ierarhiei.

Potrivit presei sportive din Spania, deja poziţia antrenorului catalanilor, Quique Setien, se clatină, mai ales că formaţia blaugrana riscă să piardă poziţia fruntaşă în cazul în care Real Madrid, momentan pe locul secund, va obţine o victorie la scor, duminică seara, în partida cu Real Sociedad.

''Ne va fi foarte greu să câştigăm titlul în acest sezon. Rezultatul de 0-0 de la Sevilla face ca obţinerea trofeului de campioană să depindă de acum încolo numai şi numai de noi'', a spus Gerard Pique, fundaşul catalanilor.

Tot vineri seara, Villarreal s-a impus cu 1-0 la Granada prin golul reuşit de Gerard Moreno (11), iar Mallorca şi Leganes au încheiat la egalitate, 1-1, reuşitele aparţinând lui Salva Sevilla (9) pentru gazde, respectiv Oscar Rodriguez Arnaiz (87), potrivit agerpres.ro.