Anul XX Nr. 6704
6.4° Constanța Vineri, 19 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6704

F1: Valtteri Bottas (Mercedes) - A fost cea mai bună cursă din viaţa mea

Replica API 18 martie 2019 | 00:00 272

Pilotul finlandez Valtteri Bottas (Mercedes), câştigătorul Marelui Premiu al Australiei, prima cursă de Formula 1 din 2019, a declarat că a făcut pe circuitul din Melbourne cea mai bună cursă din viaţa lui, după ce l-a depăşit pe Lewis Hamilton, campionul mondial en titre, la start şi a controlat apoi cu autoritate ostilităţile, relatează EFE.

''Startul a fost foarte bun, a fost fără îndoială cea mai bună cursă din viaţa mea şi m-am simţit foarte bine. Am ţinut totul sub control, maşina a fost foarte bună azi, a fost o vreme frumoasă şi m-am bucurat de cursă. Sunt foarte fericit şi abia aştept următoarea cursă'', a declarat Bottas după ce a obţinut a patra sa victorie în Formula 1.

Finlandezul a realizat şi cel mai rapid tur de circuit în cursă şi a obţinut un punct adiţional în clasamentul piloţilor.

''La început trebuia să gestionez cursa şi să îmi măresc avansul. După cinci sau şase tururi a început să crească diferenţa, ştiam că o pot face, să dau maximul şi să fiu una cu maşina'', a adăugat Bottas.

A doua cursă a anului are loc în Bahrain, pe circuitul Sakhir, pe 31 martie.

sursa: agerpres.ro