Anul XX Nr. 6709
12.4° Constanța Miercuri, 24 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6709

FABULOS! SCM Craiova a câștigat Cupa EHF

Replica API 11 mai 2018 | 00:14 367

Performanță istorică a SCM Craiova! La prima finală de cupă europeană disputată, oltencele au reușit să câștige trofeul Cupei EHF în fața lui Vipers Kristiansand. Craiova s-a impus meciul retur cu 30-25 , după ce în Norvegia, Vipers Kristiansand învinsese cu 26-22. A fost dramatism total în polivalentă. La ultimul atac al norvegiencelor, portarul Iulia Dumanska a scos de două ori, conform stiripesurse.ro.

La pauză a fost 19-12 pentru fetele lui Bogdan Burcea. Cu un public fenomenal în tribunele din polivalenta Băniei, oltenecele au zburdat pe teren. A fost nevoie de susținerea totală a celor peste 3.000 de oameni din tribune, mai ales pe finalul meciului, când nordicele se apropiaseră la doar 5 goluri. În minutul 60, Kristiansand a ratat un atac, ce ar fi făcut ca diferența Craiovei să scadă la numai 4 goluri și să piardă trofeul, dar portarul Iulia Dumanska apărând de două ori în aceeași fază.