11.6° Constanța Sâm., 20 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6705
11.6° Constanța Sâmbătă, 20 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6705

FABULOS! Surpriza plăcută a României de la Roland Garros: Andreea Mitu, calificată în optimile de finală

Replica API 30 mai 2015 | 20:22 121

Jucătoarea română de tenis Andreea Mitu (23 ani) s-a calificat în optimile de finală ale turneului de Mare Șlem de la Roland Garros, după ce a învins-o în două seturi, 7-5, 6-4, pe italianca Francesca Schiavone (care a câştigat în 2010 Roland Garros-ul), într-o partidă disputată sâmbătă în capitala Franței.

Mitu, ocupanta locului 100 în ierarhia mondială, care a acces anul acesta în premieră pe tabloul principal la Roland Garros, a obținut cu această ocazie cea mai bună performanță din cariera sa, în fața unei adversare cu 11 ani mai mare, aflată pe poziția a 92-a în clasamentul WTA.

Calificarea în optimile de finală îi asigură Andreei Mitu un cec în valoare de 145.000 euro și 240 de puncte WTA. De asemenea, românca urcă spectaculos pe locul 66 WTA.

"Sunt foarte mulţumită, este o victorie mare. Nu pot să explic acest rezultat", a spus Mitu, care a fost vizibil emoţionată după meciul cu Schiavone.

Meciul a durat o oră şi 47 de minute.

În optimi, Mitu va juca în compania sportivei belgiene Alison Van Uytvanck (locul 88 mondial).

Aceasta este cea mai bună performanţă a sportivei române, jucătoare care se află la a doua prezenţă pe tabloul principal al unui turneu de Grand Slam, după Wimbledon - 2014, când a fost eliminată în primul tur, unde ajunsese din calificări.