Anul XX Nr. 6705
11.6° Constanța Sâmbătă, 20 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6705

Facem senzaţie la Europene: 5 medalii într-o singură zi

Replica API 21 aprilie 2013 | 00:00 118

România a obţinut 5 medalii în finalele pe aparate de la Campionatul European de Gimnastică de la Moscova. Larisa Iordache a cucerit aurul la bârnă şi un nou argint, la sol. Diana Bulimar a câştigat o medalie de argint şi una de bronz, iar Flavius Koczi argintul la sărituri. Larisa Iordache a obţinut medalia de aur la bârnă cu nota 15,266, în timp ce Diana Bulimar a obţinut 14,833. Podiumul a fost completat de rusoaica Anastasia Grişina (14,366). Gimnastul Andrei Muntean s-a clasat duminică pe locul 7 în finală la paralele. Primul în concurs, Muntean a primit nota 13.866, din cauza unei căderi de pe aparat. Medalia de aur a fost câştigată de Oleg Stepko (Ucraina, 15.766), urmat pe podium de Lucas Fischer (Elveţia, 15.633) şi David Belyavskiy (Rusia, 15.533). Larisa Iordache şi Diana Bulimar au concurat, duminică, şi în finala la sol, unde au ocupat locurile doi şi trei. Vineri şi sâmbătă, Larisa Iordache a cucerit două medalii de argint, în finalele de la individual-compus, respectiv sărituri, iar în prima finală de duminică, Flavius Koczi a cucerit argintul la sărituri.