20.5° Constanța Vin., 29 Mar. 2024
20.5° Constanța Vineri, 29 Martie 2024 Anul XX Nr. 6683

FC Barcelona a câștigat Liga Campionilor, după 3-1 în finala cu Juventus

Replica API 7 iunie 2015 | 13:22 104

FC Barcelona a câștigat Liga Campionilor la fotbal, sâmbătă seara, după ce a învins-o pe Juventus Torino cu scorul de 3-1 (1-0), în finala disputată pe Olympiastadion din Berlin.

Barca și-a adjudecat al cincilea său trofeu în cea mai importantă competiție intercluburi, prin golurile marcate de Ivan Rakitic (4), Luis Suarez (68) și Neymar (90+7), în timp ce pentru Juventus a înscris Alvaro Morata (55). Juve devine prima echipă care pierde șase finale ale competiției, având în palmares două trofee.

FC Barcelona a reușit în acest sezon tripla Champions League — campionat — Cupa Spaniei, fiind prima echipă care realizează această performanță de două ori (2009, 2015).

Catalanii au început meciul perfect, cu un gol marcat de Ivan Rakitic după doar patru minute de joc, cu un șut de la circa 10 metri, după pasa lui Iniesta.

Juve a replicat, însă șutul lui Vidal s-a dus peste poartă.

FC Barcelona a căutat să tranșeze soarta partidei, dar Neymar a tras puțin peste poartă (9), iar apoi Buffon a salvat in extremis golul la șutul lui Dani Alves (13).

Juventus a ieșit la rampă și a presat mai mult, dar nu a avut decât o singură situație notabilă, prin Morata (24), al cărui șut s-a dus pe lângă poartă.

Finalul primei reprize a aparținut echipei antrenate de Luis Enrique, care a trecut aproape de gol prin Suarez, în două rânduri, dar uruguayanul a ratat ținta (39) în primă instanță, iar apoi Buffon s-a opus (40).

Barcelona a început în forță repriza a doua, iar Buffon a salvat golul (48), în fața aceluiași Suarez, care un minut mai târziu a tras în plasa laterală. Messi a ratat și el (51), după o combinație cu Suarez.

Ocaziile catalanilor s-au răzbunat și ''Bătrâna Doamnă'' a reușit egalarea (55), prin spaniolul Alvaro Morata, care a reluat în plasă mingea respinsă de ter Stegen la șutul lui Tevez.

Tot Juve a fost periculoasă în continuare, dar Tevez (63) a tras pe lângă poartă.

FC Barcelona a preluat conducerea (68), când Luis Suarez a trimis în poartă mingea respinsă de Buffon la șutul lui Messi. Barca a fost aproape să decidă soarta partidei în minutul 71, dar golul lui Neymar a fost anulat pentru că a atins mingea și cu mâna, după ce o lovise cu capul.

Echipa blaugrana a avut emoții în minutul 75, când ter Stegen a respins mingea în capul lui Mascherano, în urma unui corner, Pogba a reluat peste poartă (79), dar și Pique a fost aproape de gol la poarta cealaltă, ratând o situație mare în minutul 82.

Juve a forțat prelungirile, însă ter Stegen a fost la post la șuturile lui Marchisio (89) și Tévez (90+2). Pe contraatac, Neymar a închis conturile în ultimele secunde de joc (90+7).

Pentru doi jucători emblematici, Xavi și Pirlo, acesta a fost ultimul meci în tricoul echipelor lor.

Juventus Torino — FC Barcelona 1-3 (0-1)

Au marcat: Alvaro Morata (55), respectiv Ivan Rakitic (4), Luis Suarez (68), Neymar (90+7).

Berlin, Olympiastadion: 70.500 spectatori