10.3° Constanța Joi, 18 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6703
10.3° Constanța Joi, 18 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6703

FC Botoşani a învins, cu scorul de 3-2, FC Argeș, în primul meci al sezonului 2020-2021 al Ligii I

Replica API 23 august 2020 | 22:25 1477

FC Botoşani a învins-o pe nou-promovata FC Argeş cu scorul de 3-2 (1-0), la Piteşti, în primul meci din etapa de debut a Ligii I de fotbal, ediţia 2020-2021.

FC Botoşani, echipă clasată pe locul al patrulea în stagiunea recent încheiată, s-a impus mai clar decât o arată scorul, prin golurile marcate de George Alexandru Cîmpanu (9), Andrei Chindriş (47) şi Mihai Roman I (73). Oaspeţii au mai avut şi alte ocazii, şutând de două ori în bară, prin Marko Dugandzic (39) şi David Babunski (87), potrivit agerpres.ro.

FC Argeş, care a revenit în Liga I după o pauză de 11 ani, a marcat de două ori în ultimul sfert de oră, prin Gabriel Deac (79 - penalty), după un fault comis asupra lui Mediop Ndiaye, şi Ionuţ Năstăsie (85), cu un şut superb de la 25 de metri.

Sezonul 20202-2021 este al 103-lea al Ligii I de fotbal.

Cele două echipe s-au întâlnit în premieră în eşalonul de elită al fotbalului românesc.

FC Argeş - FC Botoşani 2-3 (0-1), Stadion ''Nicolae Dobrin'' - Piteşti

Au marcat: Gabriel Deac (79 - penalty), Ionuţ Năstăsie (85), respectiv George Alexandru Cîmpanu (9), Andrei Chindriş (47), Mihai Roman I (73).

Arbitru: Horaţiu Mircea Feşnic (Cluj-Napoca); arbitri asistenţi: Valentin Avram (Bucureşti), Alexandru Cerei (Cluj-Napoca); arbitru de rezervă: Andrei Antonie (Bucureşti)

Observatori: Ioan Onicaş (Zalău) - CCA, Aurel Beldeanu (Craiova) - LPF, scrie stiripesurse.ro.