Anul XX Nr. 6709
17.4° Constanța Miercuri, 24 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6709

FC Voluntari - Academica Clinceni 3-3

Replica API 5 decembrie 2020 | 00:00 908

FC Voluntari a terminat la egalitate cu Academica Clinceni, 3-3 (2-2), vineri seara, la Voluntari, într-un meci din etapa a 12-a a Ligii I de fotbal.

Academica a condus cu 2-0 după primul sfert de oră, prin golurile marcate de albanezul Amir Bilali (10) şi moldoveanul Eugeniu Cebotaru (14). FC Voluntari, decimată de cazuri de COVID-19 şi cu preşedintele Ioan Andone în postura de antrenor, a reuşit egalarea până la pauză în acest derby al Ilfovului din două lovituri de la 11 metri, obţinute de Alexandru Ionuţ Stoica şi transformate de Ion Gheorghe (25) şi Cosmin Florin Achim (33).

Academica a avut o bară prin Lucian Dumitriu (76), iar apoi a trecut în avantaj prin golul lui Raul Rusescu (89), găsit la limita ofsaidului. Gazdele au reuşit egalarea prin Ion Gheorghe (90+3), cu un şut la colţul lung.

Academica venea după patru victorii consecutive fără gol primit în Liga I, fiind neînvinsă de cinci partide.

FC Voluntari are o singură victorie în ultimele şase etape (un egal, patru eşecuri).

FC Voluntari - Academica Clinceni 3-3 (2-2), Stadion ''Anghel Iordănescu'' - Voluntari

Au marcat: Ion Gheorghe (25 - penalty, 90+3), Cosmin Florin Achim (33 - penalty), respectiv Amir Bilali (10), Eugeniu Cebotaru (14), Raul Rusescu (89).

Arbitru: Iulian Călin (Ştefăneşti/Argeş); arbitri asistenţi: Valentin Avram (Bucureşti), George Florin Neacşu (Câmpulung Muscel); arbitru de rezervă: Cătălin Buşi (Râmnicu Vâlcea)

Observatori: Sorin Boca (Iaşi) - CCA, Mircea Călin (Bucureşti) - LPF, scrie agerpres.ro.