23.4° Constanța Vin., 29 Mar. 2024
23.4° Constanța Vineri, 29 Martie 2024 Anul XX Nr. 6683

FCSB - Academica Clinceni 3-2. Vicecampioana câștigă și urcă pe podiumul Ligii 1

Replica API 27 septembrie 2021 | 00:00 472

FCSB s-a impus pe teren propriu în fața celor de la Academica Clinceni, scor 3-2, și a urcat, cel puțin pentru moment, pe podiumul Ligii 1.

Trupa lui Edi Iordănescu a început cum nu se putea mai bine și a deschis scorul în minutul 3 prin Claudiu Keșeru, care l-a lobat superb pe tânărul Dobre. Ianis Stoica a trecut pe lângă majorarea avantajului câteva zeci de secunde mai târziu, lucru pe care l-a reușit Paulo Vinicius, în minutul 10, după ce a profitat de o ieșire greșită a goalkeeper-ului advers, scrie digisport.ro

FCSB a cedat controlul jocului și după două șuturi periculoase ale lui Pârvulescu și De Amorim, Omoh a redus din diferență în ultimul minut al primei reprize, cu o execuție de zile mari. Partea a doua a început cu vicecampioana la conducerea partidei.

Valentin Gheorghe și Ianis Stoica au ratat din poziții excelente, însă puștiul din avanposturile FCSB-ului și-a luat revanșa în minutul 67, când a profitat de o neînțelegere în defensiva ilfovenilor. În minutul 89, Cascini a reușit golul doi al oaspeților, iar ultima ocazie a partidei le-a aparținut roș-albaștrilor, Dumiter lovind bara în prelungiri.

Grație acestui succes, FCSB a urcat pe poziția a treia, cu 18 puncte, la 6 lungimi în urma liderului CFR Cluj, în timp ce Academica Clinceni rămâne lanterna roșie, cu doar două puncte.