Anul XX Nr. 6708
11.4° Constanța Marți, 23 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6708

FCSB, victorie cu Jeonbuk

Replica API 23 ianuarie 2020 | 00:00 343

FCSB a câștigat fără prea mari emoții ultimul meci amical din stagiul de pregătire din Spania, scor 3-1 cu sud-coreenii de la Jeonbuk Hyundai Motors.

Roș-albaștrii au făcut instrucție cu asiaticii în prima repriză și au intrat la pauză cu un avantaj de trei goluri. Prima jumătate de oră a aparținut lui Florinel Coman, care a făcut ce a vrut pe partea stângă. În minutul 17 a deschis scorul după o pasă a lui Darius Olaru. Coman a reușit o acțiune personală splendidă în minutul 24, când și-a driblat un adversar pe partea stângă și a trimis în careu un șut-centrare, moment în care asiaticii au înscris în propria poartă.

Olimpiu Moruțan a făcut 3-0 în minutul 34, în urma unei erori de începător a unui fundaș asiatic, care a dat pe lângă balon nefiind presat de nimeni. După pauză, sud-coreeni au părut că sunt altă echipă. Imediat cum au ieșit de la cabine au ratat o ocazie uriașă de gol, apoi Bălgrădean i-a scos pe colegii săi din două momente dificile.

Asiaticii au reușit să înscrie din penalty prin Lars Veldwijk, după hențul lui Planic în careu (minutul 67). Echipa lui Vintilă și-a revenit până la urmă și a început să pună din nou probleme în atac, însă fără a mai schimba tabela de marcaj în vreun fel scrie eurosport.ro .