16.2° Constanța Joi, 25 Apr. 2024
16.2° Constanța Joi, 25 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6710

Federer trece de Nadal după un ultim game antologic! Va juca finala de la Wimbledon contra lui Novak Djokovic

Replica API 13 iulie 2019 | 00:00 423

Roger Federer l-a învins pe Rafael Nadal, scor 6-7(3), 6-1, 3-6, 4-6, și va disputa finala de la Wimbledon 2019 împotriva lui Novak Djokovic. Sârbul a trecut de Roberto Bautista Agut (22 ATP), scor 6-2, 4-6, 6-3, 6-2.

Finala masculină de la Wimbledon se joacă duminică, 14 iulie, de la ora 16:00.

Primul set anunța un meci agonizat pe Centralul de la Wimbledon între Nadal și Federer. Schimburi lungi, în care niciunul dintre cei doi nu făcea pasul înapoi. Totul s-a decis într-un tie-break înc are Rafa a început mai bine, dar a greșit inexplicabil în final.

Ibericul s-a descătușat în actul secund, unul în care a anihilat serviciul lui Federer. L-a câștigat la 1 și continua cu un plus la moral. Aici s-a produs declicul. Elvețianul a revenit la prestația din setul inaugural, în timp ce în dreptul lui Nadal au început să se adune erorile neforțate. A controlat meciul și s-a ajuns într-un game final antologic.

Ultimul game a fost o încântare pentru privitori, dar o dramă pentru cei doi protagoniști. Rafa a beneficiat de o minge de re-break, ratată după un schimb agonizant. Un slice al lui Federer l-a forțat să trimită în fileu cu backhand-ul. Presiunea a fost imensă și pe umerii elvețianului. Federer a ratat un smash de lângă fileu, apoi două mingi de meci, după schimburi pe care le-a controlat. A fructificat-o pe a treia și merge în 12 finală de la WImbledon.

„Novak e campionul en-titre și a arătat ce poate în această săptămână. Va fi foarte dificil, dar abia aștept finala”- Roger Federer

Novak Djokovic - Roberto Bautista Agut 6-2, 4-6, 6-3, 6-2

Nole a început ideal semifinala. S-a deplasat perfect, a lovit fulgerător cu lovitura de forehand și a închis setul 6-2, după 37 de minute.

Spaniolul, aflat în fața celei mai mari performanțe din carieră, a avut o răbufnire de orgoliu. A servit imecabil în setul secund, terminând cu procentaje excepționale (93 % mingi câștigate cu primul serviciu și 70 % câștigate cu al doilea).

A egalat la seturi, dar asta a adus doar furia sârbului. Djokovic nu și-a mai cedat serviciul în ultimele două seturi și mai are un singur obstacol în apărarea titlului obținut anul trecut la Londra.

„Este un turneu pe care mi-am dorit mereu să îl câștig. Are o istorie și o tradiție aparte. E ceva deosebit să ajung din nou în finală. Roberto a jucat foarte bine astăzi, ajutat și de publicul din tribune, care l-a susținut. A fost un meci echilibrat. Totul s-a decis în primele game-uri din setul 3”- Novak Djokovic